Dekanlığımız ve Fakültemizde faaliyet gösteren Tasarım ve İnovasyon Topluluğu, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümünde şehitlerimizi “Bir Can, Bir Fidan” adını verdikleri etkinlikte anarak, şehitlerimiz anısına fidan diktiler.

Üniversitemiz yerleşkesi içerisinde Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın hemen önündeki alanda gerçekleşen etkinlik, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehit ve gazilerimiz için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinlikte açılış konuşmasını Dekanımız Prof. Dr. Özgür ÖZTÜRK yaptı. Dekanımız konuşmasında; “Bugün burada iki ayrı manayı, tek bir çerçevede birleştiriyoruz. Bir yandan doğmamış nesiller için canlarından geçen ecdadımızı rahmetle yâd ederken, bir yandan da gelecek nesillerimiz için fidan dikiminde bulunacağız. İçinde bulunduğumuz hafta yine iki ayrı manayı bir çerçevede birleştiren bir hafta. 18 Mart tarihi, Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’ne denk gelirken, 21 Mart tarihi, Dünya Ormancılık Günü’ne denk gelmektedir. Gençlerimiz tarafından düşünülen bu etkinlik, görüyoruz ki çok manalı günlerin kesiştiği bir tarihe denk getirilerek bu organizasyon tertip edilmiş. Bu nedenle, organizasyonda emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimizi iletiyorum. Bu etkinlikte görüyoruz ki, gençlerimiz geçmişine sıkı sıkıya bağlı, ecdadına müteşekkir ve zaman - mekânı kendilerine emanet bilen bir şuurda buradalar. Diğer taraftan ise yine çevresini ve doğayı koruyan, onu güzelleştirmek ve zenginleştirmek için çaba gösteren, sorumlu bir gençlik var karşımızda. Bu vesile ile organizasyonda emeği geçen öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Dekanımız konuşmasına “Üniversitelerin sadece mesleki bilgiler veren kurumlar olmadığını, aynı zamanda sosyal ve kültürel konularda da öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlamak gibi önemli misyonları olan kurumlar olduğunu, sosyal sorumluluğa öğrencilerimizi de dâhil etmek için, gelecek nesilleri öğrencilerimize güvenle emanet etmek için kendi adımıza üzerimize düşen vazifeyi yapmaktan geri durmayacaklarını” belirterek devam etti. Dekanımız konuşmasını “Milyonlarca fidan yeşersin diye, toprağa düşmekten geri durmayan koca çınarları rahmet ve minnetle anarak” tamamladı.

Tasarım ve İnovasyon Topluluğu Başkanı Erdem Ertekin de öğrenciler adına duygu ve düşüncelerini belirtti. Erdem Ertekin; Çanakkale Zaferi’nin sıradan bir zafer olmadığını, yedi düvelin topuna, tüfeğine, teknolojisine, tüm imkânsızlıklara rağmen imanlı bir ruh ile cevap veren atalara sahip olmalarının büyük bir zenginlik olduğunu, bu bilinç ile sorumluluklarının, emanete sahip çıkmak, bu emaneti sonraki nesillere gurur ile aynı şekilde aktarmak olduğunun farkında olduklarını belirti. Topluluk Başkanımız; organizasyonun şekillenmesinde emeği geçen Dekanlığımıza, Orman Bölge Müdürlüğü’ne, Kastamonu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ve organizasyona katılan hocalarımız ile öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmalardan sonra okunan şiirlerin ardından fidan dikme işlemine geçildi. Orman Bölge Müdürlüğü’nden temin edilen çam fidanları Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın önündeki boş alana dikilerek etkinlik tamamlandı.