2019 yılı 1. döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığına (ARDEB-1001) önerilen projelerin bilimsel değerlendirmeleri tamamlanmıştır. 1001 programı kapsamında sunulan 2.226 proje önerisinden 1.861’i bilimsel değerlendirmeye alınmış ve değerlendirme sonucunda 271 proje önerisinin desteklenmesine karar verilmiştir.

Bu kapsamda, Üniversitemiz İhsangazi Meslek Yüksek Okulu Veterinerlik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi G. Ülke ÇALIŞKAN’ın yürütücülüğü ve Fakültemiz Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nuray EMİN ile birlikte hazırlanarak sunulan araştırma projesi önerisi kabul edilmiştir. Danışmanlığını Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji ABD öğretim üyesi Prof. Dr. Gözde R. ÖZALP’in üstlendiği projede, Fazıl Boyner Sağlık Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nesrin İÇLİ ve İhsangazi Meslek Yüksek Okulu Veterinerlik Bölümü akademik personeli Dr. Orçun İŞLER ÖZGÜN de yardımcı araştırmacı olarak yer almaktadır.

Tarım, Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Destek Grubuna (TOVAG) sunulan 326 proje arasından desteklenmesine karar verilen proje ile ülkemiz öz kaynaklarının kullanımı ile cerrahi işlemler sonucu gelişen vücut içi adezyonların önlenmesinde kullanılacak yeni nesil biyomalzeme üretimi gerçekleştirilecektir.

Ayrıca Araştırma Destek Programları Başkanlığına (ARDEB - 1001) Fakültemizden Dr. Öğr. Üyesi Nuray EMİN yürütücülüğünde önerilen bir başka proje önerisinin de desteklenmesine karar verilmiş ve proje sözleşmeleri Ağustos ayı içerisinde imzalanmıştır. 1 Eylül itibari ile başlayacak olan projede Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Y. Murat ELÇİN danışman, Doç. Dr. Aysel KOÇ DEMİR ve Fakültemiz öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Dilşad ÖZERKAN da araştırmacı olarak görev almaktadır. Proje kapsamında mezenkimal kök hücreleri ve polimerik biyomalzemelerin kullanımı ile in vitro kemik doku oluşumu gerçekleştirilecektir.

Fakültemizde yürütülen iki proje çalışması kapsamında; TÜBİTAK tarafından toplamda 1.500.000 TL’yi bulan destek sağlanmış olacaktır.

Desteklenen bilimsel araştırma projelerinin Fakültemize ve Üniversitemize hayırlı olmasını diler, proje ekibindeki Hocalarımızı tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.