TÜBİTAK tarafından 2005 yılından itibaren her yıl üniversite öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına üniversitemiz adına ilk kez katılacak olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşayan fakülte ekibimiz çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Alternatif enerji ile çalışan araçlarla ilgili yerli üretimin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri, deneyim kazanmaları ve bu yolla alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda ülke genelinde farkındalığın artırılması amacıyla toplamda 61 üniversite ve 78 takımın yarışacağı yarışmada “Şerife Bacı’nın Torunları” takımı ve “Atabeygazi” elektrikli aracımızla üniversitemiz bu yarışmada ilk kez yer alacak.

19 Eylül’de İzmit Körfez Pistinde gerçekleşecek olan yarışmada; tasarım çalışmalarını Mayıs ayı itibariyle tamamlayıp, imalat çalışmalarına geçen ekibimiz, imalat sürecini de tamamlamak üzeredir. Akademik danışmanlığını Dekan Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Hakan ADA’nın üstlendiği ekibimizde, mekanik işlerden Makine Mühendisliği Bölümü hocalarımızdan Dr. Öğr. Üyesi Özkan Eski, Küre MYO öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Ahmet İrgin ve Abana MYO öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Ahmet Ümit Tepe hocalarımız, elektrik motorundan Elektrik – Elektronik Mühendisliği hocalarımızdan Dr. Öğr. Üyesi Yücel Çetinceviz hocamız, motor sürücüsü ve yerleşik şarj birimi ünitelerinden Elektrik – Elektronik Mühendisliği bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Erdal Şehirli hocamız, Telemetri ünitesinden ise fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü hocası Dr. Öğr. Üyesi Abdülkadir Karacı hocamız sorumludur. Hocalarımızın önderliğinde oluşturulan ekiplerde yaklaşık 30 öğrencimiz görev almaktadır. Ekibimizin takım kaptanlığını, Makine Mühendisliği Bölümünden öğrencimiz Muhammet Ali Ulu, sürücülüğünü ise yine Makine Mühendisliği Bölümünden öğrencimiz Hakan Şensiz yapmaktadır.

Fakülte ekibimize çalışmalarında kolaylıklar diliyor, başarılı sonuçlarla yarışmadan ayrılmalarını temenni ediyoruz.

atabeygazi1