Fakültemiz öğrencilerinden oluşan “İstiklal” ve “Andromeda” takımları, İnsansız Hava Aracı (İHA) TÜBİTAK Geliştirme Desteği almaya hak kazandılar.

TÜBİTAK tarafından 13 – 18 Eylül 2021 tarihleri arasında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda 6’ıncısı düzenlenecek olan Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına “Döner Kanat” kategorisinde “İstiklal” ve “Crimson” takımlarımız ve “Sabit Kanat” kategorisinde ise “Andromeda” ve “Azure” takımlarımız başvuruda bulundular. TÜBİTAK Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede kavramsal tasarım raporu kabul edilen takımlar arasında; döner kanat kategorisinde “İstiklal”, sabit kanat kategorisinde ise “Andromeda” takımımız 75 puan barajını geçerek, 10.000 TL’lik Birinci Hazırlık Desteğini almaya hak kazandılar. 75 puan barajını geçemeyen takımlarımız Azure ve Crimson ise Birinci Hazırlık Desteği almaya hak kazanamasa da yarışma finallerinde yer alabilmek için çalışmalarını devam ettirmektedir. Takımlarımız 23 Ağustos 2021’de sonuçları açıklanacak olan Detaylı Tasarım Raporu ve Detaylı Tasarım Vidosunu 30 Temmuz 2021 tarihine kadar sisteme yüklemeleri ve TÜBİTAK kurullarından yeterli puanı almaları hâlinde hem 8.000 TL miktarındaki İkinci Hazırlık Desteğini almaya hak kazanacak, hem de finallerde fakültemizi, üniversitemizi ve şehrimizi temsil etme gururunu bizlere yaşatacaklar.

Destek almaya hak kazanan takımlarımızı başarıları dolayısıyla kutluyor, yarışmaya katılmak için çaba gösteren tüm takımlarımıza başarılar diliyoruz.