Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

Akademisyenlerimiz Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği - COST Üyesi Olarak Kabul Edildi

Fakültemiz Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Cengiz BALOĞLU, Doç. Dr. Yasemin ÇELİK ALTUNOĞLU ve Dr. Öğr Üyesi Ferhat ULU, Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği (European Cooperation in Science and Technology -COST) kapsamında yürütülen “Information, Coding, and Biological Function: the Dynamics of Life (DYNALIFE)” başlıklı eyleme (action) çalışma grubu üyesi olarak kabul edilmiştir.

DYNALIFE, Avrupa'daki biyolojik bilimlere ilgi duyan birçok disiplinden araştırma gruplarını yenilikçi ve yüksek etkili çoklu ve disiplinler arası araştırmaları teşvik eden güçlü bir ağa bağlamayı ve aynı zamanda disiplinler arasındaki iletişim engellerini kırmayı, genç araştırmacıları yetiştirmeyi ve bu alanı geniş bir genel kitleye ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, çalışma gruplarında yer alan öğretim üyelerimiz Eylül 2026’ya kadar sürecek olan eylem kapsamında; Avrupa’daki ilgili araştırma gruplarıyla muhtemel iş birliktelikleri için bağlantı kurabilecek, düzenlenecek kongre ve konferanslarda kendi çalışmalarını sunabilecek ve kısa süreli bilimsel misyonlara katılım sağlayabileceklerdir. Ayrıca, eylem kapsamında Öğretim Üyelerimiz tarafından TÜBİTAK 2515- COST Aksiyon Üyeleri Ar-Ge Destek Programına sunulmak üzere hazırlanan kapsamlı bir proje yakın zamanda başvuru sistemine yüklenecektir.

COST eyleminde çalışma grubu üyesi olarak yer alan Fakültemiz Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyelerimizi tebrik ediyor, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılarının devamını diliyoruz.