Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

Üniversitemiz ile TÜRKŞEKER Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER) arasında 9 Ekim 2023 tarihinde akademik ve bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla Ankara’da protokol imzalandı.

TÜRKŞEKER Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Cengiz Baloğlu ile TÜRKŞEKER Genel Müdürü Dr. Muhiddin Şahin ve TÜRKŞEKER daire başkanları katıldı.

TÜRKŞEKER ile imzalanan "Hastalık ve Zararlılara Dayanıklı Yerli ve Milli Şeker Pancarı Çeşitlerinin Islahı ve Tohum Üretimi" protokolü kapsamında moleküler markör taramaları ve genetik analizler gerçekleştirecektir. Bu protokolle kurumların katma değeri yüksek olan ürünlerin üretim planlamalarının yapılması, bitkisel üretimde yerli ve milli üretim yapılabilmesine yönelik tohum ıslahı programlarının oluşturulması, yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesine yönelik ortak AR-GE faaliyetlerin yürütülmesi amaçlanıyor.