1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç

Dekanımızın Mesajı


Sevgili Gençler,

Kuruluş süreci 2012'de tamamlanan Mühendislik ve Mimarlık fakültemizin Mühendislik grubunda Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Genetik ve Biyomühendislik, Biyomedikal Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği olmak üzere 10 bölümde lisans düzeyinde eğitim ve öğretim faaliyetleri yürütülecektir. Genetik ve Biyomühendislik, Bilgisayar Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği bölümlerinde eğitim ve öğretim faaliyetleri 2013'den itibaren, Makine Mühendisliği bölümü 2015'den itibaren, Biyomedikal Mühendisliği, Gıda Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri 2016'dan itibaren devam etmektedir.  Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümlerine ise 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrenci alınacakır.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin Mimarlık grubunda 5 bölümde lisans düzeyinde eğitim ve öğretim faaliyetleri yürütülecektir. Halen Peyzaj Mimarlığı bölümünde Eğitim ve öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Fakültemiz ilk mezunlarını 2015-2016 eğitim- öğretim yılı sonunda Peyzaj Mimarlığı bölümünden vermiş bulunmaktadır.

Fakültemizin gerekli alt yapılarının tamamlanması sürecinde diğer lisans bölümlerine de öğrenci alınması planlanmaktadır. Fakültemiz, Mühendislik ve Mimarlık alanlarının temel ve güncel konularında donanımlı bir eğitim almanızı sağlayarak, geniş bir yelpaze içerisinde yer alan kariyer basamaklarında hızlı ve sağlam bir şekilde yer almanız için gerekli bilgi ve bakış açısını sizlere kazandırmayı amaçlamaktadır.

Öğrencilerimize yalnızca akademik bir donanım kazanmayı değil, aynı zamanda sektörlerin önde gelen işletmeleri ile yürütülecek işbirlikleri aracılığı ile profesyonel deneyimler, kazandırma konusunda ve mesleki stajlarla uygulama alanlarında gerekli becerilerin kazandırılması konusunda da destek olacağız. Bu çerçevede kamu ve özel sektör kuruluşlarının ihtiyacını karşılayabilecek nitelikli Mühendis ve Mimarlar yetiştirmekle kalmayıp, uzmanlaştığımız ve bilgi birikimimiz olan bütün alanlarda eğitim programları ile kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirmek, bölgesel kalkınma başta olmak üzere ülkesel ve küresel kalkınmaya hizmet etmek konusunda öncü olacağız.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi enerjisini ve gücünü yeniliğinden almaktadır. Bizler, yeni olmamızı daha iyiye ulaşma yolunda önemli bir motivasyon unsuru olarak görmekteyiz. Ulusal ve uluslararası akademik alanlarda olduğu kadar sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz ile hayatın her alanında var olan, geleceğimizi daha iyi şekillendirebilme konusunda söz sahibi olacak bireyler yetiştirme arzusundayız. Bunu ancak sizler gibi dinamik, girişimci, yeniliğe ve gelişime açık, başarılı, özgüveni yüksek genç mühendisler ve mimarlar ile yapabileceğimizin farkındayız.

Birlikte en iyiye ve başarıya ulaşabilmek üzere sizleri Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesine bekliyoruz.

 

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Naci TÜZEMEN